Meadová svou knihou významně přispěla k sexuální revoluci v šedesátých letech a sama se na příštích padesát let stala jednou z nejvlivnějších osobností antropologie. Teprve po její smrti se ukázalo, že si z ní domorodé dívky udělaly legraci a na všechny otázky odpovídaly přesně obráceně, než jaká byla skutečnost. Jedna ze zpovídaných v roce 1987 doznala: "Samoiská děvčata jsou hrozné lhářky, když přijde na žertování, ale Margaret akceptovala všechny naše výmysly jako by to byla skutečnost."
Že domorodcům není co věřit už vím dneska taky. Celý rok jsem systematicky překopával všechny Galvestonské pláže ve snaze najít záhadné obyvatele tajemných mohylek. Domorodci vám ochotně vysvětlí, že v nich žijou škeble, popíšou jak vypadají a v jaké hloubce žijí, jak jsou velké a čím je vykopat. Potom s úsměvem zavzpomínají, kolik legrace si při jejich hledání kdysi užili. Až se někdy vypravíte na Galveston, zkuste to taky! Nenajdete ani jednu, ale věřte mi, je to docela legrace. Pod mohylkami nežijí škeble, ale krevetám podobná stvoření.
-petr
5 comments:
takze se vam je nakonec povedlo vykopat nebo jste to zjistili jinak vedecteji :)?
No tak samozřejmě jsme při výzkumu využili všechny metody, které moderní věda nabízí, zejména tupé lopotění a bystrý úsudek.
Hlavně nám ale začalo být po mnoha kubících písku divný, že nacházíme jenom - ale zato pravidelně - šrimpíky (krevety). Později jsme vykopali zvláštního úhoře (Shrimp Eel), o kterým jsme v literatuře našli, že žere krevety, které žijou v písku v tunýlcích tvarovaných do U. No a nakonec nám začalo být podezřelý, že se k nám nikdo z těch chytráků, co nám tvrdili že je to od škeblí, nechtěli přidat :)
Tak to s tou paní Meadovou a sexuální revolucí je docela vtipný :)
:-)
ale proč si vymýšleli, že tam jsou zrovna škeble?
Vláďa
Myslím že je to taková tradovaná moudrost, která na mnoha jiných místech platí. (Např. na Aljašce.)
Post a Comment